Wietnamska alternatywa dla tradycyjnej kawy

02.08.22

Zaczynając dzień od filiżanki kawy, marzy się o tym, by dodała ona energii i siły na cały dzień. Im gorsza pogoda, im mniej snu i więcej obowiązków, tym nadzieja pokładana w kawie jest większa. Nie zawsze jednak wybrane ziarna spełniają to marzenie. Jak więc wybrać kawę, aby się nie zawieść i żeby jedna porcja aromatycznego napoju dostarczyła energii?

 

Przewaga nad innymi kawami

 

Jeszcze do niedawna robusta była uważana za kawę gorszej jakości, jednak odmiana z Wietnamu wynosi kawę na wyższy poziom. Choć Arabika jest łagodniejsza w smaku, przez co zalecana jest początkującym miłośnikom kawy, to prawdziwych doznań dostarcza wietnamska robusta. Wyróżnia się gorzkim i ziemistym, nieco torfowym aromatem. Stanowi idealne połączenie gorzkiej czekolady, słodkiej nuty orzecha lub mlecznej czekolady. Choć bukiet smakowy jest mniej rozbudowany, to działa to na korzyść, jeśli do kawy używa się dodatków. Aromat uzależniony jest od gatunku, dlatego kupując kawę z Wietnamu warto sprawdzić odmianę i sposób palenia, by mieć pewność, że wybierze się ziarna idealne dla siebie. Wszystko to sprawia, że jakiekolwiek dodatki nie zniwelują aromatu kawy, a dodatkowo go podkręcą. Najważniejszą zaletą robusty prosto z Wietnamu jest zawartość kofeiny. Najczęściej jest to ok. 2-2,5%, jednak są odmiany, które zawierają nawet 2,7% kofeiny. Do pobudzenia organizmu i pozyskania solidnej dawki porannej energii wystarczy jedna dawka, zamiast dwóch filiżanek innej kawy. Jeśli bez kawy trudno jest zacząć dzień, robusta z Wietnamu będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Pozwoli to też ograniczyć częstotliwość picia kawy. Czasem 1-2 filiżanki mocnej i aromatycznej, gorzkiej, ale nie kwasowatej robusty wystarczą, by przetrwać nawet najtrudniejszy dzień.

 

Idealna do ekspresu

 

Ze względu na swoje właściwości robusta jest kawą idealną do ekspresu. Niezależnie od tego, jakiego ekspresu do kawy się używa, czy preferuje się kawę przelewową, czy parzoną, z ziaren robusty można wyciągnąć więcej aromatu, natomiast większa zawartość kofeiny, ziemistość i goryczka idealnie sprawdzają się do klasycznego espresso. Jeśli preferuje się kawy intensywne i wyraziste w smaku, które można podkręcić przy pomocy ekspresu do kawy, warto wybrać właśnie kawę z Wietnamu.

 

Pij jak lubisz

 

Wybierając robustę z Wietnamu zyskujemy pełną dowolność, jeśli chodzi o przygotowanie kawy. Będzie idealnie pasować do porannej szybkiej kawy z ulubionymi dodatkami, ale też jako kawa w ciągu dnia, która ma dodać sił na resztę dnia. Robusta powinna być pierwszym wyborem, gdy wyznaje się zasadę, że kawa musi być z pianką. Dzięki intensywności aromatu i smaku, do kawy można dodać mleko czy więcej kostek lodu, a jej właściwości pozostaną niezmienione. Delikatna goryczka i mocny, ziemisty smak, są trudne do zniwelowania. Jeśli lubi się dodatki, a nie chce się tracić wyrazistości, robusta z Wietnamu będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto podkreślić, że o wielowymiarowości odmiany z Wietnamu świadczy też fakt, że lokalni mieszkańcy piją kawę z dużą ilością kostek lodu, z mlekiem skondensowanym i z jajkiem. Żaden z tych dodatków nie wpływa na obniżenie jakości, jeśli chodzi o smak. Kupując kawę wietnamską, można wypróbować sposób parzenia i podania kawy prosto z wietnamskich ulic. Dzięki temu, w czasie krótkiej przerwy kawowej, można przenieść się w egzotyczne miejsca.

 

Wybierając kawę z Wietnamu, czyli ziarna robusty, zyskuje się gwarancję niepowtarzalnego smaku i aromatu. Choć jest pozbawiona kwasowości, goryczka i kofeina pomagają dobrze zacząć dzień. Szukając najlepszej kawy warto wybrać sklep, który oferuje ziarna sprowadzane z niewielkich i sprawdzonych plantacji. Mimo, że inwestycja w dobrej jakości kawę jest nieco wyższa niż w tradycyjną rozpuszczalną kawę, warto sprawdzić różnicę. Ta intensywność smaku sprawi, że nie wymienisz kawy z Wietnamu na żadną inną.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl