Doskonała kawa z Wietnamu

18.07.22

Dla miłośników kawy odmiany pochodzące z Wietnamu długo nie były pierwszym wyborem. Cieszyły się złą sławą i jeśli można było wybrać kawę z innego regionu, tak właśnie robiono. Obecnie ten mit został obalony i każdy wie, że warto pić też inne odmiany, niż tylko arabikę.

 

Kawa z Wietnamu

 

Jeszcze kilka lat temu kawa z Wietnamu nie była zbyt popularna. Wynikało to z ogromnej popularności arabiki. Jej renoma i właściwości sprawiały, że dla wielu osób robusta była kawą niższej kategorii, na którą nie warto zwracać uwagi. Na szczęście to się zmieniło. Intensywny smak robusty wietnamskiej sprawia, że coraz więcej osób chętnie po nią sięga. Jej popularność zwiększyła się do tego stopnia, że Wietnam jest obecnie drugim pod względem wielkości sprzedaży eksporterem kawy na świecie. Wyprzedza go jedynie Brazylia. Choć kawa z Wietnamu nie cieszyła się dobrą opinią, dane eksportowe mówią same za siebie. Dodatkowym potwierdzeniem jakości jest fakt, że w kulturze wietnamskiej kawa i rytuał jej picia są istotnym elementem kultury. Wietnamczycy nie tylko wypracowali swój sposób parzenia i podawania kawy, ale i spędzają przy niej każdą wolną chwilę. Wybierając kawę idealną dla siebie, warto sprawdzić tę odmianę. Zwłaszcza, jeśli szuka się intensywnego, mocniejszego i bardziej wyrazistego smaku.

 

Zła reputacja

 

Robusta, czyli kawa, która stanowi 97% wszystkich upraw w Wietnamie, była dyskredytowana z kilku powodów. Przede wszystkim jest to odmiana bardzo łatwa w uprawie. Wyróżnia się szybkim i obfitym plonem, a także możliwością jej uprawy na niskich wysokościach. Dzięki temu do jej uprawy można wykorzystać sprzęt mechaniczny. Drzewka posiadające niski system ukorzenienia mogą rosnąć do 10 metrów. Wszystko to sprawia, że koszt uprawy jest o wiele niższy, niż innych odmian. Robusta jest wykorzystywana do produkcji masowej. Jest dodawana do mieszanek kawy rozpuszczalnej, przez co można ją spotkać w każdym sklepie. Dla wielu osób to czynnik, który sprawia, że ziarna nie są wyjątkowe i nie warto zwracać na nie uwagi. Jednak nic bardziej mylnego. Robusta mimo tego, że jest niedroga w uprawie, wyróżnia się wysoką zawartością kofeiny, ziemistym i gorzkim, ale bardzo intensywnym smakiem, przez co kawa ma pobudzające właściwości, a walory smakowe idealnie pasują do tego, by w ten sposób zacząć dzień. Nie jest prawdą, że niższe koszty uprawy obniżają jakość. Jest to bowiem uzależnione od wielu czynników, w tym również od metod zbioru, przechowywania, transportu, czy sposobu palenia ziaren. Nie warto skreślać jednego gatunku tylko dlatego, że widzi się go we wszystkich supermarketach. Warto natomiast spróbować robusty z Wietnamu, którą można znaleźć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży kawy. Znajdzie się w nich wiele odmian, dzięki czemu można będzie wybrać rozwiązanie dostosowane do własnych preferencji. Wyjątkowość tego smaku i aromatu sprawia, że z wietnamskiej robusty nie warto rezygnować, nawet jeśli dotychczas spotkało się wyłącznie negatywne opinie na temat robusty. Kawa z Wietnamu potrafi zaskoczyć i zapewnia wiele doznań smakowych, które urozmaicą codzienny rytuał picia kawy.

 

Zalety kawy z Wietnamu

 

Dużą zaletą robusty z Wietnamu jest jej ziemisty, nieco gorzki smak, który stanowi idealną przeciwwagę dla delikatnej arabiki. Pozbawiona jest natomiast kwasowatych nut. Szukając zatem intensywnych, mocnych wrażeń oraz ziaren z większą ilością kofeiny, warto zwrócić uwagę właśnie na robustę. Przez jej intensywność lepiej ją pić wolniej. Jeśli doda się do niej mleka czy kostek lodu, jej aromat nie straci na swojej sile. To właśnie z tego gatunku o wiele łatwiej zrobić pyszną kremową piankę, która tak dobrze wygląda na espresso. Dodatkowym atutem jest duża zawartość kofeiny. Arabika to 1-1,5%, natomiast robusta to aż 2-2,5% kofeiny. Ze względu na swoją moc robusta z Wietnamu będzie idealna do ekspresu, czy do zaparzacza. Pomagają one wzmocnić wyjątkowy aromat, co sprawia, że nawet niewielka filiżanka kawy zyskuje wyjątkowy charakter.

 

Wybierając dla siebie odpowiednie ziarna, warto zastanowić się, czego od kawy się oczekuje. Odmienne właściwości, sposób palenia, wpływają na jej charakter. Inny jest też smak i aromat. Wietnamska robusta, która przez lata była krytykowana za gorszą jakość, obecnie jest jedną z chętniej wybieranych odmian. Podkreśla się coraz częściej, że arabika nie jest kawą lepszą samą w sobie. Najważniejsza jest jakość samych ziaren. I tak jak można spotkać niskiej jakości robustę, tak na rynku dostępna jest arabika o niskiej jakości. Wybierając robustę z Wietnamu zyskuje się gwarancję doskonałego smaku i aromatu.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl