Uprawa kawy w Wietnamie

26.06.22

Wietnam jest jednym z największych eksporterów kawy na świecie. Konkurencję dla wietnamskiej kawy stanowi jedynie kawa z Brazylii. Choć nie każdy kojarzy Wietnam z eksportu kawy, to choć raz miał z tymi ziarnami styczność. Wyróżnia się słonym i słodkim posmakiem, ostrością i głębokością smaku.

 

Jaka kawa znalazła się w Wietnamie?

 

Do Wietnamu kawę sprowadzili Francuzi. To dzięki nim, w 1857 roku pojawiły się tam pierwsze uprawy krzewów kawowych. Okazało się, że topografia i warunki klimatyczne Wietnamu są idealne do rozwijania jej upraw. W latach 80. XX wieku potencjał ten dostrzegły również władze. Dzięki działaniom rządu, przy pomocy przesiedleń siły roboczej i wsparciu zagranicznemu, produkcja kawy w Wietnamie szybko się rozwijała.

Choć wśród rodzajów kawy dominuje Robusta, to nie jedyna odmiana uprawiana na wietnamskich ziemiach. Wśród odmian pojawiających się w Wietnamie znajdzie się również Arabica, Excelsa, Liberica czy Catimor. Szukając najlepszej kawy pochodzącej z tamtego regionu, najlepiej kierować się oznaczeniem na opakowaniu. Im wyższy jest numer, tym jakość kawy jest lepsza.

 

Uprawa kawy

 

Regiony, w których dominuje uprawa Robusty to centralne prowincje górskie, w tym: Dak La, Dong Nay, Lam Dong czy Gialai Kontum. Wśród wielu czynników, które korzystnie wpływają na uprawę i produkcję Robusty, najważniejsza jest wysokość, na której położone są plantacje. Uprawa kawy odbywa się na wysokościach 300-500 m n.p.m. Dominuje tu ciepły i tropikalny klimat, na który oddziałują południowoazjatyckie monsuny oraz wyraźnie oddzielone pory deszczowe i suche. Robusta najlepiej rośnie na wyżynach i równinach, gdzie dominuje temperatura na poziomie 24-26°C połączona z wysoką wilgotnością i niewielkim nasłonecznieniem. Arabika jest uprawiana na obszarach północnych prowincji (Lanson, Coaban, Hoabinh, Sonla, Laichan czy Quangtri). Niewielkie plantacje pojawiają się na wyższych wysokościach (1000-1400 m n.p.m.), gdzie dominują też niższe temperatury (20-22°C), a roczne opady mieszczą się w granicach 1300-1900 mm. Kawa uprawiana jest w Wietnamie na przeszło 600.000 ha najbardziej żyznych ziem.

 

Początkowo uprawą kawy zajmowały się największe plantacje, jednak wraz z uruchomieniem procesu dekolektywizacji rolnictwa (do połowy lat 70. XX wieku), zdecydowano o przesiedleniu rodzin migrantów. Dotyczyło to tych terenów, które wyróżniały się największą gęstością zaludnienia. Mieszkańców przenoszono na niewielkie działki, na których można było rozwijać produkcję kawy. Było to możliwe głównie dzięki uruchomionej w latach 1983-1989 pomocy finansowej płynącej z Europy Wschodniej oraz z krajów byłego Związku

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl