W czym pić kawę? Czyli jak podawać kawę, by smakowała najlepiej

04.05.22

Aromat i smak kawy można wydobyć, podkreślić, a można też stłumić - wiele czynników ma wpływ na doznania smakowe podczas picia kawy. Jednym z istotnych elementów mających wpływ na jakość napoju jest naczynie, w którym to zostanie on podany. 

Czy kawowy savoir - vivre istnieje i naprawdę obowiązuje? Praktycznie w każdej kawiarni bądź restauracji, w której kawę serwują bariści, można zauważyć zróżnicowanie w naczyniach do podawania kawy. 

 

Espresso serwuje się w małych filiżankach, wykonanych z grubej porcelany, chroniącej przed zbyt szybkim ostygnięciem napoju, natomiast caffee latte podaje się w wysokiej szklance. 

 

Czy kawę można pić w kubku? Jaka filiżanka jest dobra do espresso? Dowiedz się jeszcze więcej o kawie!

 

Tradycyjne naczynia do kawy 

 

Bez wątpienia kawę podaje się w porcelanowych filiżankach. Jednak filiżanka filiżance nie równa - różnią się one kształtem, jakością wykonania i materiału, a także wielkością. Wszystkie wymienione cechy mają znaczący wpływ na smak serwowanej kawy, a każdy rodzaj napoju podawany jest w filiżankach o nieco innych, znacznie bądź nieznacznie różniących się cechach.

Kawę można zaserwować także w szklance do kawy. Specjale szklanki są przezroczyste i posiadają uszko.

 

Różne rodzaje kawy wymagają odpowiedniego serwowania:

 

  • Espresso - podawane w małej filiżance (50 ml - 70 ml), o grubych ściankach utrzymujących temperaturę napoju i cylindrycznym kształcie. Espresso nalewamy tylko do połowy filiżanki i podajemy na spodeczku wraz z cukrem i łyżeczką. Często do espresso podaje się wodę w przezroczystej szklance lub kieliszku.

 

  • Cafe lungo - czyli podwójne espresso. do którego podajemy filiżankę podobną jak do klasycznego espresso. 

 

  • Cappuccino - serwowane jest w porcelanowych filiżankach o pojemności 120 - 200 ml (choć w kawiarniach podawane są także większe rozmiary cappuccino), z charakterystycznie wybrzuszonymi ściankami; filiżanka powinna rozszerzać się u góry aby móc uzyskać wyjątkową pianę, typową dla tego rodzaju kawy.

 

  • Latte Machiatto - podawane w wysokiej szklance (240 ml) z uszkiem latte jest efektowne, często widać warstwy z mleka i kawy, charakterystyczne dla latte machiatto.

 

  • Irish coffee - typowa irlandzka kawa z whisky podawana jest w szklance z dość grubym uszkiem, na nóżce (240 ml). Szklanka ta jest bardziej masywna niż ta do latte.

 

  • Caffe frappe - czyli kawę mrożoną również dostaniemy w szklance, jednak ta nie będzie już posiadała uszka, gdyż napój jest zimny.

 

Czy wypada pić kawę w kubku?

 

Klasyczny kubek z kawą każdy z nas ma w swoim domu, a większość wybiera to wygodne w użyciu naczynie, by napić się porannej małej czarnej przed pracą. Czy prawdziwy znawca i smakosz kawy może pić kawę z ceramicznego kubka?

 

Wielką zaletą kubków do kawy jest ich pojemność. Dla wielu osób standardowa kawa to zbyt mało, dlatego też w kawiarniach możemy zamówić kawę w rozmiarze XXL w wielkim kubku! 

 

Kawa w kubku o pojemności 300 - 400 ml może nie wydobędzie najlepiej z kawy jej najgłębszych nut zapachowych i bukietu aromatów, ale z pewnością zadowoli dużą ilością smacznego naparu (szczególnie wcześnie rano przed pracą). 

 

Kawa w podróży - kubki papierowe i termiczne

 

Nic tak nie dodaje sił w podróży jak dobra kawa. Będąc w podróży często wybieramy kawę na wynos, która podawana jest w kubkach papierowych z przykrywką. Zaletą kubków papierowych jest to, że są po prostu wygodne. Jednak czy kawa z papierowego kubka jest smaczna? Z pewnością tworzywo, z jakiego zostało wykonane takie naczynie nie przyczynia się do uwydatnienia aromatu kawy, jednak przeważa tu potrzeba wypicia kawy - na wynos, wygodnie, by zaspokoić pragnienie i poprawić samopoczucie.

 

Alternatywą dla kubków papierowych stał się kubek termiczny - proste w wykonaniu naczynie, które utrzymuje ciepło napoju na dłużej. Głównie od materiałów i jakości wykonania zależy jak długo dany model utrzymuje temperaturę kawy. Kubek termiczny na kawę to świetna propozycja na długą jazdę samochodem, piknik, a także zajęcia po za domem. Możemy wykorzystać go aby przygotować ulubioną kawę w domu (np.: zaparzyć kawę wietnamską Trung Nguyen albo Phuong Vy Coffee) lub napełnić kawę na mieście - kiedy wyjątkowo nie lubimy kawy z papierowego kubka.

 

 

 

 

Od czego zależy smak kawy?

 

Podsumowując, smak kawy zależy od rodzaju naczynia, z którego tą kawę pijemy. Z pewnością zależy także (lub przede wszystkim) od samej kawy - jej intensywności, aromatu czy kwasowości. Spróbuj kawy na różne sposoby i odkryj swoją ulubioną!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl