Kawa na świecie. Jak piją kawę na różnych kontynentach?
W danych kręgach kulturowych od pokoleń przekazywana jest wiedza na temat zwyczajów picia kawy. Wciąż ta sama - czarna i intensywna kawa, a jednak przybiera różne formy parzenia, podania i smakuje inaczej z charakterystycznymi i czasem nawet wyszukanymi dodatkami. Oprócz różnorodnego smaku, jaki odkryjemy pijąc kawę na różne sposoby, zapoznamy się także z tradycją i kulturą parzenia kawy w poszczególnych krajach.
- Różne sposoby picia kawy w Europie
- Azja i kawa w poszczególnych kręgach kulturowych
- Tradycja parzenia kawy w Afryce
Różne sposoby picia kawy w Europie
Włoskie espresso w drodze do pracy
Mówiąc o tradycji parzenia kawy w Europie z pewnością od razu nasuwa nam się jeden kraj - są to Włochy. Włosi rozpowszechnili zwyczaj picia kawy i są jednym z najsłynniejszych amatorów tego trunku. To we Włoszech narodził się pierwszy ekspres do kawy i najsłynniejsza marka domowej kawiarki do zaparzania mielonej kawy.
We Włoszech najbardziej popularne jest espresso, na które można przystanąć w drodze do pracy. Włosi z reguły konsumują kawę szybko, a wypijają jej w ciągu dnia stosunkowo dużo - statystycznie około 8 filiżanek dziennie! Włoskie kawowe specjały to także cappuccino z lekką pianką oraz latte macchiato ze spienionym mlekiem.
Szwedzka Fika - czas na przerwę
Szwedzi bardzo cenią sobie smak kawy i kontemplację przy kubku aromatycznego napoju. Fika to nie tylko kawa, ale także specjalny czas na przerwę w pracy, który ma tak wielkie znaczenie, jak angielskie "five o' clock". Do aromatycznej kawy Szwedzi wybierają najczęściej słodką bułkę cynamonową, co stanowi ich zwyczaj i zapisało się już w tradycji codzienności.
Przerwa na kawę - Fika w towarzystwie znajomych ma na celu pogłębienie relacji w pracy i jest okazją do nawiązywania znajomości.
Irish Coffee - kawa z dodatkami
Irlandzka kawa słynie z ciekawych dodatków smakowych, jakimi są m.in.: irlandzka whisky, bita śmietana lub cukier trzcinowy. Kawa z whisky lub z bardzo słodkimi dodatkami działa rozgrzewająco i dodaje energii.
Azja i kawa w poszczególnych kręgach kulturowych
Kawa wietnamska - Robusta z wieloma dodatkami
Wietnam słynie z bogatej tradycji picia kawy oraz z produkcji aromatycznej Robusty - jako drugi na świecie eksporter kawy. Kawa wietnamska podawana jest na różne sposoby, a sam napar charakteryzuje się intensywnością i mocniejszym smakiem, który często przełamywany jest słodyczą dodatków. Kawa wietnamska z mlekiem skondensowanym smakuje jak deser, jest gęsta i apetyczna, zniewala swoim aromatem. W Wietnamie podaje się również specjalną kawę z żółtkiem, ubitym z cukrem na kogel - mogel oraz kawę z kostkami lodu.
Wietnamczycy piją kawę do śniadania lub zasiadają w klimatycznych kawiarniach, tworząc tym samym czas do wspólnej rozmowy z rodziną i przyjaciółmi.
Japonia - kawa w puszce
Japończycy cenią sobie wygodę i szybkość przygotowywania posiłków i napojów. Jednym z ich sposobów na dobrą kawę jest gotowa kawa w puszce ze sklepu. Pomysłodawcą przełamania tradycyjnego zaparzania kawy w domu była firma Mira Coffee, która w latach 60 ubiegłego wieku zapoczątkowała ten trend. Japońska kawa w puszce stała się tak popularna, że producenci prześcigają się w udoskonaleniu swojej szaty graficznej na puszkach oraz udoskonalają swoje receptury na najlepszą kawę - na zimno lub na ciepło.
Indonezja i tradycja picia kawy
Kawa w Indonezji to tradycja trwająca od XVII w. Zaparzana tam kawa jest słodka i aromatyczna; stanowi element codziennych rytuałów rodzimych mieszkańców. Co ciekawe w Indonezji możemy spróbować znanej nam kawy ziarnistej lub odkryć nietypowy sposób przygotowywania napoju z liści kawowca.
Tradycja parzenia kawy w Afryce
Etiopia i wielka tradycja picia kawy
Etiopia to jeden z większych producentów kawy na eksport, w którym uprawia się kawowce, w większości kawę Arabica. Połowa uprawianej kawy w Etiopii spożywana jest przez miejscowych - a i tak duża ilość ziaren trafia na handel. Etiopia słynie z czarnej kawy nalewanej do filiżanki długim strumieniem. Czasem pije się też kawę na słono lub na słodko z dodatkiem miodu.
Zwyczaj picia kawy w Etiopii to symbol szacunku i przyjaźni, a ceremonia zaparzania świeżo zmielonych ziaren trwa nawet kilka godzin. Kawę w Etiopii podaje kobieta ubrana w białe szaty; napój nalewa do filiżanek z specjalnego czajniczka. Kawa w Etiopii podawana jest z wielką uwagą i starannością, rozpoczynając od najstarszego mężczyzny wśród zebranych.
Maroko - kawa z orientalnymi przyprawami
Charakterystycznym zwyczajem dla Maroko jest dodawanie do kawy przypraw np.: kardamonu, cynamonu czy mięty. Wyjątkowy orientalny smak kawy można urozmaicić dodając kilka kropli wody różanej lub olejku z kwiatu pomarańczy, które są w tym kręgu kulturowym nawet bardziej popularne niż dodatek mleka.
Również tradycja podawania misternie przygotowanej wcześniej kawy jest wyjątkowa. Kawę podaje gospodarz i rozlewa trunek do filiżanek, trzymając przy tym naczynie w prawej ręce, a specjalny dzbanek - Delah, w lewej. Następnie gospodarz osobiście podaje każdą filiżankę z napojem swoim gościom - "z ręki do ręki". Jest to bardzo ważny zwyczaj dla Marokańczyków, kultura podawania kawy świadczy o szacunku dla przybyłych gości.